Nie wiesz, jak uchronić swój telefon przed zainfekowaniem złośliwym oprogramowaniem? Sprawdź, jak zadbać o bezpieczeństwo smartfona!
Większość z nas nie wyobraża sobie funkcjonowania bez smartfona. To gadżet, dzięki któremu komunikujemy się ze światem, opłacamy rachunki, prowadzimy biznesy. Niestety, surfowanie po sieci za pomocą prywatnego lub służbowego smartfona wiąże się z ryzykiem ataku hakerskiego. Jakich zasad warto przestrzegać podczas używania telefonu komórkowego z dostępem do Internetu? Co zrobić, gdy telefon trafi w niepowołane ręce?
Dwustopniowy proces uwierzytelniania
W trosce o swoje bezpieczeństwo warto zawsze korzystać z dwustopniowego uwierzytelnienia. To podstawowy krok dla ochrony naszych danych w Internecie. Przykładowo oznacza to, że np. podczas logowania do skrzynki elektronicznej musimy wprowadzić nie tylko login i hasło, lecz także potwierdzić naszą tożsamość za pomocą unikalnego kodu wysyłanego SMS-em. Dwuskładnikowa weryfikacja znacznie utrudnia przestępcom przejmowanie kont potencjalnych ofiar.
Dodatkowa ochrona dla wrażliwych danych – biometria
Dobrą praktyką jest korzystanie z szeregu zabezpieczeń biometrycznych, jakie oferują producenci smartfonów (niestety wiele osób je wyłącza). Czytnik linii papilarnych czy rozpoznawanie twarzy może uniemożliwić osobom nieuprawnionym dostęp do urządzenia mobilnego.
Aktualizacja systemu operacyjnego
Dbajmy o to, by zawsze mieć najnowszą wersję oprogramowania smartfona, która zawiera usprawnienia związane z prywatnością oraz ochroną. Bez względu na system operacyjny, jaki ma nasze urządzenie mobilne – musi być on aktualny. Dzięki temu nasz telefon będzie działał sprawniej i bezpieczniej.
Tylko zaufane punkty Wi-Fi
Internet mobilnego ma bez wątpienia wiele zalet (np. możemy korzystać z sieci, nawet jeśli przebywamy poza domem). Jednak łącząc się z nieznanym punktem Wi-Fi, sporo ryzykujemy. Stajemy się idealną ofiarą dla cyberprzestępców, podając się im niejako na tacy. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że hakerzy mogą monitorować ruch w sieci – co to oznacza? Mogą poznać hasło dostępowe, które wpisujemy do konta w bankowości elektronicznej, hasło do e-poczty, numer karty kredytowej. Dlatego, jeśli naprawdę nie musimy, nie korzystajmy z publicznych sieci Wi-Fi, przebywając w centrach handlowych, hotelach, parkach czy kawiarniach.
Silne hasła dostępowe
Chcąc w bezpieczny sposób korzystać ze smartfona i sieci, należy tworzyć silne hasła dostępowe. W tym celu warto użyć narzędzi typu generator haseł, który zapewni nam naprawdę skomplikowany i mocny ciąg różnych znaków. Nigdy nie używajmy jako hasła swojej daty urodzenia, imienia i nazwiska, i innych tego typu oczywistych skojarzeń. W krótkim czasie hakerzy złamią też hasło, które jest ciągiem liter lub słów (np. abcd, 1234567). Pamiętajmy, aby nigdy nie zapisywać hasła w smartfonie ani nie wysyłać go osobom trzecim, np. za pośrednictwem maila czy wiadomości SMS. Każde nasze konto powinno mieć osobne, unikalne hasło (wiele osób popełnia ten błąd, używając tego samego hasła do poczty elektronicznej, bankowości mobilnej, komunikatorów, profili na serwisach społecznościowych, co sprawia, że cyberprzestępca może przejąć naszą tożsamość w sieci).
Antywirusowy program mobilny
Większość z nas ma zainstalowany program antywirusowy na swoim laptopie, ale znacznie mniej osób pamięta, by tego typu ochroną objąć również smartfona. Jaki antywirus jest najlepszy? Świetne recenzje użytkowników zbierają aplikacje: Avast, Kaspersky, Panda Security, AVG. Jeśli chcemy sprawdzić opinie dotyczące polecanych programów antywirusowych na telefon, możemy zrobić to w wygodny sposób, np. korzystając z internetu stacjonarnego od UPC.