Recepta online to elektroniczny dokument, który trzy lata temu zastąpił tradycyjną, papierową receptę. E recepta pozwala na szybkie i wygodne otrzymanie leków w aptece zarówno bezpośrednio po wizycie, jak i bez wizyty u lekarza. W poniższym tekście opiszemy najważniejsze zalety recepty online.
Jakie są najważniejsze zalety recepty online?
Elektroniczne recepty zostały wprowadzone m.in. po to, aby ułatwić pracę lekarzom i zapewnić większy komfort pacjentom. Lista zalet recepty online jest długa i obejmuje m.in.:
1. Czytelność, która w przypadku recept wypisywanych ręcznie sprawiała niekiedy problemy.
2. Brak fizycznej formy to brak ryzyka zgubienia, co może mieć miejsce w przypadku recepty papierowej,
3. Pacjent może uzyskać receptę online, co oszczędza mnóstwo czasu.
4. Do realizacji recepty wystarczy czterocyfrowy cyfrowy kod e recepty, który otrzymujemy jako SMS.
Kod ten podajemy w aptece wraz ze swoim numerem PESEL.
Do czego służy Internetowe Konto Pacjenta?
Pomimo że do otrzymania e-recepty wystarczy nam aktywny numer telefonu komórkowego, warto jest założyć sobie tzw. IPK, czyli Internetowe Konto Pacjenta.
IPK to nic innego jak portal, w którym gromadzone są informacje na temat:
– wizyt u lekarzy,
– otrzymanych, zrealizowanych recept,
– dawkowaniu leków,
– skierowań na badania i ich wyniki,
– szczepień przebytych i oczekujących,
– upoważnień osób bliskich do odbioru w naszym imieniu dokumentacji medycznej itd.
IPK jest w pełni bezpieczne, a dostęp do niego możliwy jest w bardzo podobny sposób jak do bankowości internetowej. Jak założyć takie konto? Wystarczy wejść na stronę www. pacjent.gov.pl i postępować według instrukcji. Po zalogowaniu się należy przejść do wypełnienia formularza medycznego, w którym wpisujemy podstawowe dane na temat naszego stanu zdrowia. Po pozytywnym zatwierdzeniu kwestionariusza możliwe stanie się umówienie konsultacji online. Jeśli w jej trakcie zajdzie taka potrzeba możemy otrzymać również zwolnienie lekarskie (zwolnienie online). To wszystko bez konieczności wychodzenia z domu.
Recepta online zawiera wiele cennych informacji
Oprócz daty wystawienia recepty zawiera ona przede wszystkim dokładną informację na temat leku i jego dawkowania. Niezwykle istotna jest również data ważności recepty. E-receptę w większości przypadków można zrealizować tylko przez 30 dni. Bywają jednak wyjątki od tej reguły, gdy termin ten wynosi jedynie 7 lub aż 365 dni. Wszystko zależy od tego, jakie mamy przepisane leki. W przypadku antybiotyków recepta ważna jest tylko 7 dni, ale np. preparaty immunologiczne możemy wykupić 120 dni od dnia wystawienia. Należy mieć również na uwadze to, że w ramach jednej e recepty leki możemy wykupić tylko w jednej aptece.
Za sprawą internetowego konta pacjenta i e-recept nastąpił boom na telemedycynę
Nie ulega wątpliwości, że postęp technologiczny sprzyja wprowadzaniu coraz to nowych usprawnień w różne sfery naszego życia. Telemedycyna jest jedną z nich. Wprawdzie konsultacja online nie zastąpi ona w 100% tradycyjnych wizyt w gabinecie lekarskim, ale, może przyspieszyć dostęp do lekarza w dużej części przypadków.
Pamiętajmy również, że to zawsze lekarz decyduje o zasadności wystawienia recepty i ma prawo odmówić wystawienia e recepty. Jeśli istnieją przeciwskazania zdrowotne, pacjent może zostać poproszony o dosłanie dokumentacji medycznej w celu ułatwienia oceny stanu zdrowia. Recepty online to idealne rozwiązanie dla osób, które pozostają pod stałą opieką lekarzy, przyjmują leki, wykonują regularnie badania i od czasu do czasu potrzebują kolejnego opakowania leku. Wówczas za sprawą specjalnych platform mogą zamówić receptę i otrzymać ją tak szybko, jak to możliwe bez stania w kolejce i oczekiwania na wolny termin wizyty.
Mamy nadzieję, że za sprawą powyższego tekstu elektroniczna recepta i internetowe konto pacjenta stały się choć trochę mniej tajemnicze i skomplikowane.