Karta SIM to niepozorny kawałek plastiku z czipem odpowiadającym za identyfikację abonenta. Dzięki niemu możesz wykonywać połączenia, wysyłać wiadomości i używać internetu mobilnego, zgodnie z ofertą wykupioną u operatora telefonii komórkowej.
Karta SIM zmieniała się wraz z rozwojem technologii. Klasyczny format został zastąpiony przez standard micro, a ten z kolei ustąpił wersji nano. Nawet ta najnowsza odsłona ma już ponad 10 lat, więc już najwyższy czas, by zajęła miejsce w muzeum obok złota i kosztowności złupionych przez wikingów. Kolejnym stadium ewolucji jest eSIM, który zadebiutował kilka lat temu i służy milionom użytkowników.
Czym dokładnie jest eSIM?
Karta eSIM nie ma fizycznej postaci. Zamawiając taką wersję u operatora, nie otrzymujesz zatem plastikowej karty. Zamiast niej dostaniesz dane potrzebne do skonfigurowania usługi w ustawieniach telefonu.
Wiele osób może obawiać się przejścia na standard eSIM. W końcu to, co namacalne, często wydaje się bardziej godne zaufania niż nowinki techniczne w wirtualnej formie. Warto jednak wyciszyć wszelkie obawy i zaufać faktom. Nordyccy bogowie też są niewidoczni dla śmiertelników, a sprawczości nie sposób im odmówić. Nietrudno wskazać też szereg twardych argumentów stanowiących o wyższości eSIM nad klasyczną kartą. Przekonaj się, że warto dać szansę temu rozwiązaniu.
Jakie zalety przemawiają na korzyść eSIM?
- Nie musisz iść do salonu operatora po odbiór karty SIM ani czekać na dostarczenie jej przez kuriera. Wszystkie wytyczne do konfiguracji otrzymasz drogą elektroniczną. Możesz zatem zacząć korzystać z usług operatora od razu po wykupieniu oferty.
- Smartfony przeznaczone na rynek europejski nadal posiadają tackę na kartę SIM. Gdy korzystasz ze standardu eSIM, nadal będziesz mieć zatem miejsce na drugą kartę w klasycznej formie. To może okazać się bardzo przydatne podczas podróży poza granice Unii Europejskiej. Będziesz w stanie włożyć wówczas kartę lokalnego operatora.
- Karta SIM może się zapodziać albo zostać uszkodzona. W przypadku eSIM nie ma takiego ryzyka.
- Wirtualna karta SIM jest bezpieczniejsza niż jej poprzednicy w plastikowej formie. W dobie rosnącego zagrożenia cyberprzestępczością zyskujesz zatem dodatkowy poziom ochrony, który może okazać się bezcenny.
Co zrobić, aby korzystać z eSIM?
Podstawową kwestią jest sprawdzenie kompatybilności smartfona ze standardem eSIM. Apple wprowadziło tę opcję w iPhone’ach wydanych w 2018 roku. Nieco później tym samym tropem poszły takie marki jak Samsung i Xiaomi. Zerknij zatem na stronę producenta i upewnij się, czy model, którego używasz obsługuje eSIM.
Jeśli okaże się, że możesz pozwolić sobie na takie rozwiązanie, pozostaje już tylko znaleźć przytulny port, w którym zakotwiczysz. Na szczególną uwagę zasługuje Mobile Vikings wraz ze swoją ofertą – eSIM bez abonamentu. Usługa działa w modelu subskrypcyjnym, który możesz znać z Netflixa, Spotify bądź innych platform streamingowych. Co miesiąc pobierana jest opłata, a Ty dostajesz nielimitowane rozmowy, SMS-y i nawet do 180 GB do wykorzystania w ramach internetu mobilnego. Porzuć zatem archaiczne rozwiązania i wypłyń z Vikingami na szerokie wody.
Artykuł sponsorowany