Obecnie można zauważyć znaczący wzrost popularności różnorodnych urządzeń elektronicznych, takich jak telewizory, komputery, urządzenia drukujące i biurowe, telefony, różnego typu odtwarzacze multimedialne, itp. Sprzęt taki po pewnym czasie ulega zużyciu lub uszkodzeniu. Jego wyrzucenie do zwykłego śmietnika jest niezgodne z prawem. Warto dowiedzieć się czegoś więcej na temat utylizacji.
Jakie przedmioty i sprzęty zaliczają się do kategorii elektrośmieci?
Pod pojęciem elektrośmieci kryją się wszystkie zużyte urządzenia zasilane energią elektryczną z sieci, akumulatorów lub baterii. Są to wszelkiego typu telefony komórkowe, komputery stacjonarne i przenośne, radia, telewizory, lodówki, pralki i inne urządzenia AGD oraz RTV, a także żarówki. Takie śmieci nie mogą być wyrzucane do zwykłego śmietnika, ze względu na to, że zawierają one różne substancje, które potrafią być szkodliwe zarówno dla życia i zdrowia ludzi, jak również dla otaczającego środowiska naturalnego. Do grupy takich składników można zaliczyć metale ciężkie, takie jak między innymi freon, kadm albo ołów. W Wyniku rdzewienia, substancje szkodliwe mogą dostać się na przykład do gleby, roślin lub do organizmów zwierząt, które są następnie spożywane przez ludzi. Warto więc oddawać takie śmieci do specjalnie przygotowanych punktów na przykład tutaj – odbiór elektrośmieci w Poznaniu.
Kto przyjmuje elektrośmieci i co się z nimi dzieje?
Na rynku działa wiele wyspecjalizowanych firm oraz podmiotów, które odbierają takie odpady za darmo od osób i firm, które je generują. Często służby miejskie organizują zbiórki takich odpadów. Wystarczy je tylko wystawić danego dnia przed dom. Czasami istnieje możliwość oddawania takich śmieci do punktów skupu, w których nawet można na tym zarobić. Wiele informacji na ten temat można bez większych problemów znaleźć w różnych internetowych źródłach informacji. Pracownicy takich firm dokonują następnie demontażu takich odpadów elektrycznych i elektronicznych. W ramach takich działań, firmy takie odzyskują części, które nadają się do ponownego użytku, a także cenne metale szlachetne, takie jak złoto i srebro wykorzystywane między innymi w przewodach elektrycznych. Kolejnym etapem jest neutralizacja substancji szkodliwych, a pozostałe elementy są oddawane na wysypisko.
Sposoby zmniejszania ilości generowanych elektrośmieci
Aby zmniejszyć ilość wytwarzanych elektrośmieci, konieczne jest oczywiście odpowiednie dbanie o sprzęt elektroniczny i elektryczny wykorzystywany w domach, biurach, firmach, itp. Warto podłączać sprzęt do prądu po wyjęciu baterii (wydłuży to jej żywotność). Dodatkowo dobrze jest całkowicie odłączać od prądu urządzenia w trybie czuwania, które w takim przypadku pobierają minimalną ilość energii i też powoli ulegają zużyciu. Inną metodą jest dokonywanie skutecznej naprawy zepsutego sprzętu. Dzięki temu nie trzeba kupować nowego, a to z kolei sprawia, że dotychczasowy sprzęt będzie działać jeszcze przez długi czas i nie stanie się elektrośmieciem. Warto też skorzystać z opcji kupna bardziej nowoczesnego sprzętu z jednoczesnym oddaniem starego do sklepu. Opcji jest bardzo wiele i dobrze jest zastanowić się nad nimi.