Oferta laptopów poleasingowych to przede wszystkim wysokiej jakości sprzęt komputerowy, który był użytkowany w firmie przez rok czy dwa, gdyz najczęściej na taki okres komputer przenośny jest leasingowany. Jeśli zastanawiasz się czy warto kupić laptopa poleasingowego lub nie wiesz na jakie parametry zwrócić uwagę gdy chodzi o zakup laptopa poleasingowego, to przeczytaj ten tekst!
Na co zwrócić uwagę wybierając komputery poleasingowe?
Komputer poleasingowy nie różni się aspektami technicznymi od nowego sprzętu zakupionego w sklepie. Laptopy poleasingowe posiadają zwykle te same podzespoły, co nowy sprzęt. Decydując się na sprzęt poleasingowy musimy dopasować zakupiony sprzęt do własnych wymagań. Procesor, dysk twardy, pamięć RAM czy rozmiar matrycy to podstawowe parametry, dzięki którym laptop poleasingowy może być dopasowany idealnie do naszych wymagań. W każdym ogłoszeniu znajdziemy informację o stanie laptopa. Stan wizualny – czy są to minimalne ślady użytkowania czy widoczne ślady użytkowania. Używane laptopy i ich oferta zawsze są opisane zgodnie z prawdą, co pozwala już przed kupnem podjąć decyzję czy stan wizualny laptopa jest dla nas priorytetem, czy ważniejszy jest dla nas stan techniczny.
Procesor – czy wystarczy Intel Core i5?
Laptopy poleasingowe najczęściej są zaopatrzone w procesory z rodziny Intel. Najpopularniejszy model procesora to Intel Core i5, rzadziej znajdziemy starsze modele Intel Core i3. Przestarzałe Intel Celeron czy Intel Pentium są trudno dostępne w sprzęcie poleasingowym, gdyż są to poprostu stare podzespoły. Do codziennego użytku – przeglądanie stron internetowych czy oglądanie seriali, w zupełności wystarczy Intel Core i5 7300u, który oferuje maksymalne taktowanie do 3,50 GHz lub Intel Core i5 6300u z maksymalnym taktowaniem do 3,00 GHz. W obu przypadkach liczba rdzeni procesora to dwa. Jeśli laptop ma być używany do bardziej wymagających aktywności – programowanie czy gaming, to warto wybrać model procesora z rodziny Intel Core i7, który pozwala na o wiele szybsze działanie komputera niż Intel Core i5 czy Intel Core i3.
Dysk twardy – HDD czy SSD?
Dysk twardy to nie tylko pojemność wyrażona w gigabajtach (GB) czy terabajtach (TB), to także rodzaj dysku, który wpływa na szybkość odczytywania z niego danych, a więc także na szybkość działania laptopa. Jeśli chodzi o wielkość dysku to jest to decyzja bardzo indywidualna i zależąca od potrzeb klienta. Jeśli potrzebujemy laptopa do grania w gry bądź przechowujemy na nim dużą ilość danych (zdjęć, filmów itp.), to warto wybrać dysk, którego wielkość to minimum 480 GB. Jeśli chodzi o typ dysku – HDD czy SSD – to większość zmiennych przemawia na korzyść dysku SSD. Jest to nowocześniejszy dysk, który przede wszystkim pozwala o wiele szybciej odczytywać umieszczone na nim dane. Te dane to nie tylko nasze zdjęcia czy filmy, ale także system operacyjny. Co za tym idzie dysk SSD znacznie zwiększa efektywność działania komputera – od jego uruchomienia po zwykłe działanie, szczególnie podczas gier.
Pamięć RAM – jaka wielkość jest optymalna?
Wielkość pamięci RAM to w prostym tłumaczeniu ilość miejsca jakie posiada komputer do przeprowadzania aktualnie wykonywanych operacji oraz przechowywania danych. W dzisiejszych realiach 8 GB RAMu to podstawa, żeby efektywnie korzystać z komputera. Na rynku laptopów poleasingowych bez problemu znajdziemy modele z pamięcią RAM 16 GB czy 32 GB, które powinny zainteresować osoby profesjonalnie zajmujące się tworzeniem muzyki czy montażem filmów, programowaniem, a także gamingiem. Jednak ilość gigabajtów to nie jedyna wartość RAM jaką powinniśmy sprawdzić. Pamięć RAM dostępna jest w sumie w 4 standardach – DDR, DDR2, DDR3 i DDR4, z czego dwa pierwsze są przestarzałe i mniej wydajne, a także nie posiadają kompatybilności wstecznej, co nie pozwala umieścić pamięci DDR2 w chipsecie dedykowanym dla standardu DDR3 czy DDR4. Ma to znaczenie gdybyśmy w przyszłości chcieli dołożyć RAMu.
Czy wielkość matrycy ma znaczenie?
Przekątna ekranu to wartość wyrażona w calach, która określa odległość od jednego rogu ekranu do przeciwległego rogu. Bardzo często jest to nazywane wielkością laptopa. Jedna przekątna ekranu to nie jedyna rzecz na którą warto zwrócić uwagę. Równie ważna jest rozdzielczość ekranu, szczególnie jeśli będzie stosowany do prac graficznych, obróbki zdjęć, montażu filmu czy gamingu. Najpopularniejsza rodzielczość ekranu to 1366 x 768, czyli rodzielczość oznaczana skrótem HD. Jeśli zależy nam na większej rozdzielczości to warto wybrać ekran o rozdzielczości 1920 x 1080, czyli Full HD.
Czy warto wybrać poleasingowe laptopy?
Laptopy powystawowe czy poleasingowe to bardzo dobre rozwiązanie nawet dla najbardziej wymagających klientów. Jeśli szukamy produktów wiodących producentów w atrakcyjnej cenie, często o wiele niższej cenie. to warto wybrać komputery poleasingowe. Zwróćmy uwagę na stan techniczny laptopa, jest to jeden z najważniejszych elementów podczas wyboru sprzętu poleasingowego. Procesor, liczba rdzeni procesora, przekątna ekranu czy karta graficzna to już indywidualna decyzja.