System operacyjny to główny program w naszym komputerze, który spina wszystko razem i sprawia, że o wiele łatwiej nam korzystać z tego urządzenia. Branża komputerowa jest jedną z najszybciej rozwijających się obecnie dziedzin na świecie. W związku z tym regularnie są wypuszczane różnego rodzaju łatki i aktualizacje do systemów operacyjnych, ale także nowsze i lepsze ich wersje. Jakie mogą być minusy posiadania nieaktualnego systemu?
System operacyjny – co to jest?
Warto zacząć od wyjaśnienia na początek co to jest system operacyjny. Mówiąc najprościej, jest to główny program zainstalowany na danym komputerze. Informatyk by zaś doprecyzował, że to wirtualne środowisko dla instalowania kolejnych programów, które z kolei umożliwiają funkcjonowanie pozostałym aplikacjom. W skrócie można powiedzieć, że jest to program, który kontroluje działanie pozostałych programów.
Ponadto jest to także rodzaj platformy, która pozwala użytkownikowi na komunikowanie się z danym urządzeniem oraz na odwrót. Jest to możliwe dzięki wykorzystywaniu odpowiednich poleceń. W nowszych systemach operacyjnych został wprowadzony interfejs graficzny, który zdecydowanie ułatwia użytkownikowi posługiwanie się i komunikowanie z komputerem.
System operacyjny ma jednakże jeszcze więcej możliwości. Nie tylko nadzoruje on działanie aplikacji, ale także poszczególnych urządzeń znajdujących się w danej maszynie, w tym przypadku – komputerze.
System operacyjny a komputer
System operacyjny instaluje się na danym komputerze do jego obsługi. I tak na przykład na urządzeniu Lenovo Thinkpad jest to system Windows 10 z możliwością darmowej aktualizacji do Windows 11. System Windows to obecnie jeden z najbardziej popularnych systemów operacyjnych, którego autorem jest firma Microsoft.
Odpowiednie zainstalowanie oraz skonfigurowanie systemu operacyjnego ma duży wpływ na funkcjonowanie danego urządzenia, w tym przypadku komputera, a dokładniej laptopa. W obecnych czasach trudno sobie wyobrazić obsługiwanie laptopa bez sprawnego i nowoczesnego systemu operacyjnego, zwłaszcza jeżeli nie ma się wiedzy z zakresu programowania.
Wady posiadania nieaktualnego systemu operacyjnego
Wad wynikających z posiadania nieaktualnego systemu operacyjnego jest całkiem sporo. Wśród nich można wymienić między innymi:
- zdecydowanie większa podatność na wirusy i ataki hakerów,
- możliwa niekompatybilność z innym nowszym oprogramowaniem,
- możliwa niekompatybilność z nowszymi urządzeniami w komputerze,
- możliwa niekompatybilność z nowszymi grami komputerowymi.
Gry komputerowe w zasadzie są także rodzajem oprogramowania, jednakże zazwyczaj traktuje się je jako osobną kategorię.
Widać wyraźnie, że zagrożeń i wad jest wiele. Najpoważniejszy to zdecydowanie wyższa podatność na wirusy i ataki hakerów. Bo chociaż prawdą jest, że dodatkowo jeszcze chronią nas programy antywirusowe, oraz tak zwany firewalle, to jednakże dużo hakerów wykorzystuje ukryte luki i błędy w systemie. Te zaś, gdy tylko zostaną zauważone, zostają naprawione przez twórców sytemu operacyjnego w tak zwanej aktualizacji.
Podobnie ma się sytuacja z oprogramowaniem, które może wymagać np. nowszej bazy danych, która została wprowadzona w nowszej wersji systemu albo jej którejś aktualizacji.
Tak samo urządzenia na komputerze, np. nowe karty graficzne, będą potrzebować nowszych bibliotek plików z danymi do sprawnego działania.