Zakup telewizora to niełatwe zadanie, ponieważ obecnie na rynku wybór sprzętów z tej kategorii jest ogromny. Każdy z producentów oferuje kilka serii, każdą o innym stopniu zaawansowania technicznego, a w każdej z nich dodatkowo wiele różnych modeli. Przeczytaj poniższy artykuł i sprawdź, o czym należy pamiętać, wybierając telewizor.
Wyświetlacz QLED, LCD czy OLED?
W telewizorach QLED źródłem światła są LED-y – jednak w przeciwieństwie do zwykłych telewizorów LED, ich barwa jest niebieska, a oddzielna warstwa, w postaci folii, w momencie oświetlenia jej światłem niebieskim sprawia, że zawarte w niej kropki kwantowe emitują zielone i czerwone światło. Źródło światła wzbogacane o kropki kwantowe sprawia, że zakres widocznych barw staje się o wiele większy. W wyświetlaczach NanoCell zastosowano natomiast nanokryształy, których zadaniem jest filtrowanie kolorów podstawowych, w wyniku czego uzyskuje się czyste barwy, stające się dużo bardziej żywe i nasycone. OLED także wykorzystuje do działania LED-y, ale wykonywane ze związków organicznych, czyli polimerowych półprzewodników emitujących światło. Wyświetlacze OLED nie wymagają zastosowania warstwy ciekłokrystalicznej, ani podświetlenia. Zaletą obrazu OLED jest znacznie wyższy poziom czerni oraz nieskończony kontrast, z uwagi na to, że można wyłączyć każdy piksel obrazu. W technologii QLED i OLED działa np. telewizor Samsung.
Wielkość ekranu
Kwestią, która najczęściej stanowi najważniejszy czynnik przy zakupie nowego telewizora jest jego wielkość. Rozmiar ekranu należy dostosować do warunków, w jakich będzie się korzystać z urządzenia. Inny rozmiar będzie pasował do dużego salonu, a inny do niewielkiego pokoju dziennego lub sypialni. Im większa odległość od telewizora, tym urządzenie powinno być oczywiście większe – tak, aby obraz był w pełni widoczny i wyraźny. Za ostrość obrazu odpowiada rozdzielczość, którą również należy mieć na uwadze przy wyborze rozmiaru ekranu. Im jest ona wyższa, z tym mniejszej odległości można oglądać obraz bez utraty szczegółów. W Internecie można znaleźć różnego rodzaju wzory na obliczenie optymalnej wielkości telewizora do odległości oglądania, jednak są to tylko wartości przybliżone i nie należy traktować ich z pełną dokładnością.
Cena urządzenia
Niezwykle istotnym czynnikiem przy zakupie każdego sprzętu elektronicznego jest jego cena. Najlepszym wyborem jest zakup takiego urządzenia, którego cena jest adekwatna do jakości. Obecnie ceny telewizorów są bardzo zróżnicowane, uzależnione nie tylko od rodzaju wyświetlacza, czy tez przekątnej urządzenia, ale także od jego dodatkowych funkcji – takich jak np. Smart TV. Obecnie telewizor, który nie posiada funkcji Smart TV i możliwości połączenia z Internetem stanowi urządzenie z bardzo ograniczoną funkcjonalnością i na taką opcję decyduje się niewielu klientów. Smart TV od pewnego czasu rozpatrywana jest już bardziej w kategorii obowiązkowej funkcjonalności, aniżeli dodatku. W funkcję taką wyposażone są już niemal wszystkie nowe modele telewizorów, w tym także te pochodzące od producentów zajmujących się produkcją tańszej elektroniki, tak więc w Smart TV posiadają np. telewizory Xiaomi, czy też TCL. Jest to idealna opcja dla osób poszukujących funkcjonalnego sprzętu w niskiej cenie.