Zjawisk zachodzących na nocnym niebie nie da się opisać słowami, to trzeba po prostu zobaczyć. Nic dziwnego, że coraz więcej osób w tym celu decyduje się na zakup teleskopu astronomicznego. Niestety dla nich, na rynku roi się od urządzeń idealnych do robienia zdjęć, obserwowania gwiazd czy odszukiwania komet. Jaki sprzęt powinieneś więc wybrać?
Jak zbudowany jest teleskop?
Jeśli jesteś osobą, która dopiero zaczyna swoją przygodę z obserwacją nocnego nieba, dobrze, abyś poznał jak w ogóle teleskop astronomiczny jest zbudowany. Oczywiście w zależności od rodzaju budowa ta może się nieco różnić, na całość składają się jednak zawsze cztery elementy.
Pierwszy z nich to oczywiście obiektyw, najważniejsza część, która występuje w teleskopach, lornetkach, celownikach i innych urządzeniach optycznych. To ten element w dużej mierze decyduje o możliwościach sprzętu. Przede wszystkim o polu widzenia (średnica obiektywu), jak i o maksymalnym powiększeniu. Tubus to część w kształcie rury, tam zamontowany jest obiektyw, tubus przyjmuje różne wielkości i średnice, wiele zależy od pozostałych elementów. Wyciąg okularowy to kolejna składowa teleskopu, pozwala na przykład na rozbudowę urządzenia o kolejne, mocniejsze przyrządy optyczne i filtry. Na koniec statyw, który powinien być na tyle stabilny, aby teleskop stał nieruchomo w trakcie obserwacji, ale jednocześnie odpowiednio lekki, co zwiększy mobilność sprzętu.
Rodzaje teleskopów
Na rynku znajdziesz teleskopy astronomiczne takie jak w tym serwisie: https://www.hobby4men.com/optyka/teleskopy-astronomiczne.html w kilku wersjach, podział ten określa rodzaj zastosowanego w urządzeniu obiektywu i tak:
- reflektory mają podstawę obiektywu w kształcie zakrzywionego zwierciadła, wykorzystywaną do ogniskowania fali świetlnej.Tutaj godnym polecenia jest teleskop newtonowski o dużej średnicy, co przekłada się na szeroki kąt widzenia.
- refraktory skupiają światło ogniskujące na soczewce, co pozwala uzyskać ostry obraz konkretnego punktu, dlatego wykorzystywane są do obserwacji planet. Wyróżnia się dwie wersje refraktorów:
- refraktor apochromatyczny – układ optyczny stworzony z co najmniej trzech soczewek
- refraktor achromatyczny – tylko jedna soczewka o niskiej dyspersji
- teleskopy katadioptryczne to najlepszy możliwy wybór, bo wykorzystują do pracy zarówno lustra, jak i soczewki. Droga światła jest tym samym skrócona, a obraz ostry, o idealnym kontraście. Ich kolejną zaletą jest bez dwóch zdań niska waga. Niestety, to najdroższe teleskopy na rynku.
Idealny teleskop dla amatora
Z wyborem teleskopu astronomicznego jest trochę tak, jak z wyborem samochodu. Wiele zależy od tego, gdzie i w jakich warunkach będziesz z niego korzystał. Przede wszystkim musisz wziąć pod uwagę fakt, czy w Twojej okolicy widoczne jest ciemne niebo. Jak wiadomo, to występuje na wsiach czy w górach, gdzie światło uliczne nie powoduje rozjaśnienia nieba, tym samym gorszych warunków do obserwacji. Oczywiście nadmiar światła przeszkadza, jeżeli więc żyjesz i masz zamiar patrzeć w górę w mieście, polecamy refraktor, teleskop o wysokim kontraście. Model newtonowski może nie podołać, obraz, jaki zobaczysz będzie słabej jakości z kolei teleskop katadioptryczny to duży wydatek, raczej nie dla amatora. Zachęcamy więc, abyś pozostał przy refraktorach. To jednak nie koniec, myśląc o zakupie pierwszego teleskopu, zwróć uwagę na jego wagę i wybierz model lekki, mobilny. Dobrze, jeśli będzie to urządzenie nieduże, najlepiej ze składanym statywem, zabierzesz go wszędzie! Później pozostanie Ci już tylko obserwacja nocnego nieba.