Jeszcze niedawno górną granicę średnich telewizorów zamykał sprzęt 42-calowy. Dzisiejszy rynek zdominowały telewizory 43-calowe: 2,54 cm różnicy w przekątnej to nie jedyna różnica, jaką oferują najnowsze modele. Jesteś zainteresowany zakupem nowego urządzenia? W artykule przeczytasz, w jakim pokoju sprawdzi się taka przekątna, oraz na co zwrócić uwagę przy zakupie konkretnego telewizora.
Gdzie sprawdzi się telewizor 43 cale?
Telewizory 43 cale należą do telewizorów średnich, choć w dobie ogromnych ekranów niektórzy zaliczają je do małych. Ich przekątna to niecałe 110 cm, co w wielu mieszkaniach może okazać się niewystarczające jako wyposażenie salonu. Taki sprzęt wybierany jest najczęściej do sypialni, pokoju dziecka lub do kuchni – jako wyposażenie dodatkowe. Nie zajmuje zbyt wiele miejsca, a jednocześnie może zaoferować świetne wrażenia audiowizualne.
Wiele modeli dostępnych na rynku umożliwia nie tylko oglądanie telewizji, ale również korzystanie z technologii SMART TV. Dzięki temu możesz włączyć dziecku bajkę z Netflixa lub obejrzeć album ze zdjęciami, leżąc w łóżku w swojej sypialni. Nawet tanie telewizory 43 cale oferują wygodne połączenie z Internetem – również bez konieczności kłopotliwego podpinania laptopa lub smartfona. Telefon można też zamienić w pilot, myszkę lub klawiaturę.
Czym kierować się przy wyborze telewizora?
Wiemy już, że interesuje Cię zakup telewizora 43 cale, a więc średniego sprzętu do mniejszych pomieszczeń. W tym przypadku optymalną odległością wzroku od ekranu jest 3,5 do 4,5 metra. Choć wiele osób nie przestrzega tej zasady, zachowanie odpowiedniego dystansu ma pozytywny wpływ na kilka obszarów: wygodę, jakość odbioru obrazu i zdrowie oczu. Warto podkreślić, że działa to w obie strony – zarówno zbyt mała, jak i zbyt duża odległość nie będzie najlepsza dla widza.
Przekątna to jednak nie jedyna cecha, na którą powinieneś zwrócić uwagę. Bardzo istotnym kryterium jest rozdzielczość sprzętu RTV. Wartość określa ilość pikseli – im większa, tym bardziej realistyczny jest obraz. Oglądanie telewizji w wyższej rozdzielczości jest bardziej przyjemne – oznacza więcej szczegółów i większą głębię ostrości. Obecnie wśród decyzji konsumentów dominują telewizory o wysokiej rozdzielczości, np. Full HD (1920 x 1080 px), Ultra HD (3840 x 2160 px) lub 4K (4096 x 2160 px).
W porównaniu do telewizora kineskopowego (zaledwie 720 x 570 px) współczesna elektronika daje ogromne możliwości. Nawet tanie telewizory 43 cale są często wyposażone w matrycę Full HD, znacznie wpływając na jakość odbioru. Możesz też dopłacić 250 złotych i mieć tę samą przekątną w bajecznej rozdzielczości 4K – zerknij na ofertę polskich telewizorów Manta. Technologia SMART pozwala nie tylko na oglądanie telewizji, ale również oddawanie się grom. Taka rozdzielczość to gratka dla gamerów!
Jeśli jednak potrzebujesz telewizora wyłącznie do oglądania telewizji analogowej, niekonieczna będzie opcja Full HD, nie mówiąc już o Ultra HD czy 4K. Warto to jednak rozważyć – coraz trudniej oprzeć się możliwości oglądania filmów w superwysokiej jakości lub korzystania z atrakcyjnych platform dla graczy.
Stwórz centrum multimedialne w niewielkim telewizorze
Nie musisz pokryć całej ściany ekranem, aby zaoferować sobie rozrywkę na wysokim poziomie. Kupując nowoczesny telewizor 43-calowy, możesz mieć w domu prawdziwe centrum multimedialne – z dostępem do Youtube’a, platform filmowych, serialowych i gamingowych. Możesz odpowiedzieć na maile lub zorganizować wspólne oglądanie filmu z wesela. Pamiętaj, że im wyższa rozdzielczość, tym większa jakość oglądanych kolorów i szczegółów – bardziej zbliżona do naturalnych. Warto też zainteresować się głębią dźwięku. Przykładowo, telewizory 43-calowe Manta WebOS mają bardzo mocne głośniki, które wiernie odwzorowują dźwięk stereo – bez podłączania dodatkowych urządzeń