Dobrze dobrana domena i atrakcyjna strona www są bardzo ważne, jednak nawet najlepsza witryna internetowa nie będzie widoczna w sieci bez hostingu, czyli miejsca, w którym znajdują się pliki strony dostępne dla użytkowników. Sprawdź, jakie rozwiązania hostingowi są dostępne na rynku i dowiedz się więcej o ich zaletach i wadach.
Darmowy hosting www
Darmowy hosting to opcja, która ma właściwie wyłącznie jedną zaletę – brak kosztów. I jest to cena, którą płacisz za niewielką pojemność udostępnianą przez dostawcę, a także za wiele innych niedogodności. Warto skorzystać z takiego rozwiązania, jeśli chcesz stworzyć stronę „na próbę”, żeby sprawdzić, czy rzeczywiście jest ci ona potrzebna. W każdym innym przypadku lepiej zdecydować się na wersję płatną, nawet najtańszą.
Opisując darmowy hosting nie sposób nie wspomnieć o tym, że w zasadzie nic nie stoi na przeszkodzie, żeby pliki strony przechowywać na własnym komputerze. Pełni on wówczas rolę serwera, do którego zasobów sięgają użytkownicy, którzy chcą wejść na twoją witrynę. Niestety, takie rozwiązanie wymaga po pierwsze stałego połączenia z internetem, a także pracy komputera przez 24h na dobę.
zalety:
- brak kosztów
wady:
- niewielka pojemność;
- ograniczenia transferu;
- konieczność umieszczenia reklam firmy hostingowej na stronie;
- brak możliwości założenia skrzynki mailowej;
- najczęściej brak możliwości tworzenia baz danych.
Popularny hosting współdzielony
Innym rozwiązaniem jest tani hosting współdzielony. Dostawcy usług internetowych, którzy go oferują, zapewniają klientom własne serwery za stosunkowo niewysoką opłatą. Użytkownicy mogą korzystać z umownych pojemności dysków, poczty e-mail, baz danych czy innych funkcji i opcji. Zarządzanie serwerami leży jednak zawsze po stronie dostawcy usług. To on decyduje, w jaki sposób udostępnia klientom własne zasoby. Oczywiście dla większości użytkowników jest to oferta wystarczająca, jednak jeśli ktoś oczekuje możliwości administrowania serwerem – będzie musiał zdecydować się na inne rozwiązanie.
zalety:
- niewysokie koszty;
- nie trzeba mieć żadnej wiedzy i doświadczenia w zarządzaniu serwerami.
wady:
- ograniczone zasoby RAM, CPU, z góry określona wydajność transferu;
- wspólne IP z innymi użytkownikami;
- mniejsze bezpieczeństwo danych wynikające ze współdzielenia plików i baz danych.
Prywatne serwery wirtualne
Virtual Private Server (VPS) to opcja, która daje użytkownikowi znacznie więcej możliwości niż hosting współdzielony. VPS polega na podziale fizycznych serwerów na jednostki wirtualne i udostępnienie ich klientom. Z punktu widzenia zarządcy, VPS daje niemal takie same możliwości administrowania, jak serwer fizyczny. Świetnie radzi sobie również z większym ruchem w serwisie. VPS można zarządzać korzystając z poleceń Linux, ale także z takich narzędzi jak popularny panel Plesk.
zalety:
- kontrola nad hostingiem
- większe bezpieczeństwo niż w przypadku hostingu współdzielonego;
- niskie koszty w stosunku do możliwości, jakie daje VPS
- wysoka wydajność;
- pełna kontrola nad stroną (stronami) www.
wady:
- wyższe koszty niż w przypadku hostingu współdzielonego;
- konieczna wiedza i umiejętności z zakresu zarządzania serwerem.
Serwer dedykowany
Serwer dedykowany to fizyczna jednostka, którą dostawca usług udostępnia klientowi w całości. Z tej formy hostingu korzystają zwykle duże instytucje finansowe, a także uczelnie, szpitale, urzędy. Jest to bardzo dobre rozwiązanie wszędzie tam, gdzie przetwarzane są znaczące ilości danych, a w dodatku są to dane wrażliwe, które podlegają bardzo restrykcyjnej ochronie.
zalety:
- w pełni niezależny, samodzielny serwer;
- pełne zarządzanie i możliwości optymalizacji serwera;
- najwyższy poziom bezpieczeństwa;
- doskonała wydajność.
wady:
- wysokie koszty rozwiązania;
- konieczna wiedza i umiejętności w zakresie administrowania serwerem.
Cloud Server – rozwiązanie w chmurze
Serwery w chmurze to rozwiązanie alternatywne dla fizycznych jednostek. Coraz większe zainteresowanie Cloud Server wiąże się z jego doskonałymi parametrami technicznymi, a także elastycznością i bezpieczeństwem danych. Taki serwer dobrze radzi sobie ze zróżnicowanymi obciążeniami oraz daje możliwość szybkiego rozbudowania np. o pamięć RAM. W przypadku awarii jest niezwłocznie przenoszony w inne miejsce.
zalety:
- elastyczność rozwiązania;
- zaawansowane możliwości konfiguracji;
- odporność na awarie.
wady:
- wymaga wiedzy z zakresu administracji serwerem.